wtorek, 6 czerwca 2017

Bajka o Czytaczach

  Za górami, za lasami... 
 w dużych miastach i w małych wioskach mieszkają Czytacze. Dla niewtajemniczonych : Czytacze to taki gatunek, który czyta książki. Naprawdę? Zdarzają się takie cuda na świecie.


 Czytacze dzielą się na trzy podstawowe grupy :
 Grupa 1:
Czytacze nadzwyczajni
 Grupa 2:
Czytacze zwyczajni
 Grupa 3:
Czytacze statystyczni (o, to są dopiero cwane  ananaski).

  Czytacze nadzwyczajni 
 Ich doba trwa zdecydowanie dłużej niż doba zwykłego śmiertelnika. Czytają wszędzie. Rano w trakcie golenia. Przy śniadaniu. Przy obiedzie. Przy podwieczorku. Przy kolacji. Ponadto : przy robieniu prania, przy odkurzaniu, przy wieszaniu firanek. A także: w drodze do pracy, w pracy, w trakcie zakupów. I podczas miliona innych czynności.
 Ale ich rezultat jest imponujący : Czytacze nadzwyczajni czytają ponad 100, 200, a nawet 300 książek rocznie!!! Szacun. Ciekawe tylko, czy pamiętają, o czym czytali miesiąc wcześniej? I skąd na to wszystko biorą pieniądze?

  Czytacze zwyczajni 
 Ich tydzień ma za mało dni. Doba za mało godzin. Godzina ma za mało minut. A minuta za mało sekund. Czytają głównie w komunikacji miejskiej, podmiejskiej i wiejskiej. A także kiedy rozbrykane dzieci smacznie śpią, żony są w pracy, a mężowie u... Ok, nie wnikajmy w szczegóły. Biorą udział w wyzwaniach. Jednych, drugich, piątych, dziesiątych, po to, aby wyrobić normę. I wyrabiają. Ok 52 przeczytane książki w roku. Uff, ginący gatunek uratowany!!!

  Czytacze statystyczni 
 Najgorszy typ Czytacza. Czytacz statystyczny czyta jedną książkę rocznie. Rzeczywistość jest jednak brutalna. Statystyczny nie przeczytał ani jednej książki w ciągu 365, a co cztery lata 366 dni. Żeruje on na wynikach Czytaczy nadzwyczajnych i Czytaczy zwyczajnych uśmiechając się chytrze nad poranną, codzienną  gazetą. Ciekawe, o czym dzisiaj napisali? Czyje życie sprzedali?

  Morał z tej bajki taki...
A zresztą! Do cholery z morałami.
Każdy i tak zrobi po swojemu!!!

  A Ty? Jakim typem jesteś?
Tylko szczerze!!!

*post z przymrużeniem oka!!! 
Nie jest to wpis informacyjny.
Nie jest to wpis mający na celu dyskryminację jakiejkolwiek z grup.
Nie jest to wpis mający na celu obrażenie jakiegokolwiek człowieka.
Jest to wpis mający na celu wywołanie uśmiechu przynajmniej na jednej smutnej dotąd twarzy :-)

7 komentarzy:

 1. Ja się znajduję gdzieś pomiędzy raczej zawyczajnym, może zahaczam o nadzwyczajnego 😜

  OdpowiedzUsuń
 2. A ja należę do nadzwyczajnego :D a co do pieniędzy to portfel nie raz świecił pustkami :D cha cha. Ale od czego też jest biblioteka ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zwykły czytacz, a raczej czytaczka :) ze mnie. Mieszczę się w 52 pozycjach na rok i robię to z przyjemnością. Im czytam więcej tym bardziej zakochuję się w czytaniu ;)
  Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I o to w tym wszystkim chodzi <3
   Pozdrawiam :-)

   Usuń

"Serc naszych winy" Łukasz Załustowski

Recenzja patronacka   Jak mogliście zauważyć, poezja gości na moim blogu niezwykle rzadko. Czy to oznacza, że również rzadko po nią si...