piątek, 5 maja 2017

"Leśna Polana" Katarzyna Michalak

 Czy istnieją jakieś granice ludzkiego cierpienia?
Czy jest jakiś limit bólu, samotności, wyrzeczeń?
 Człowiek jest w stanie znieść zdecydowanie więcej niż można sobie wyobrazić. Honor, wiara, duma, czy miłość są w stanie uczynić z nas prawdziwe skały odporne na ciosy ze wszystkich stron. Ale w głębi nas serce krwawi i cichutko błaga o litość.
 Bohaterowie Leśnej Polany przeszli w swoim życiu wiele. Dużo więcej niż czasami jesteśmy sobie w stanie wyobrazić. I chociaż sprawiają pozory pogodzonych z losem, bo przecież pracują, radzą sobie (lepiej lub gorzej) w codziennym życiu  i trwają, ich serca pokryte są bliznami. A pisarka przygotowała dla nich kolejne tortury...


 Gabrysia, Julia i Majka to trzy przyjaciółki, które poznały się w dość... nietypowym miejscu.
 Każda z nich nosi na swoich barkach jakiś ciężar.
Julia i Majka wychowywały się bez rodziców. W dorosłym życiu podejmują masę nieodpowiednich decyzji. Gabrielę najlepiej jak potrafił wychowywał przebrany ojciec, ofiara bestialskich ubeckich tortur. Ale i ona przeżyła w swoim życiu piekło.
 Czy Leśna Polana przyniesie jej długo wyczekiwany spokój?

 Wiktor, Marcin i Patryk - bracia Prado.
Dziś dorośli mężczyźni, w dzieciństwie przeżyli prawdziwy horror, który zgotował im prawdziwy Diabeł, bo człowiekiem nazwać go nie można!!!
 Kiedy Wiktor podejmuje decyzje o kupnie Leśnej Polany, Zło powraca...


 Kolejny raz zwiodła mnie piękna i niewinna okładka. Nastawiona na lekką i wzruszającą historię, doznałam prawdziwego szoku!!!
 Nie jest to pierwsza książka Katarzyny Michalak, którą czytałam. Znam możliwości autorki. Wiem, że lubi komplikować życie swoim bohaterom, wystawiać ich na ciężkie próby. Ba! Nawet wysyłać ich na tamten świat. Ale czegoś takiego po prostu się nie spodziewałam... Najgorsze jest to, że takie "sytuacje" naprawdę miały miejsce. Takie bestie nadal żyją wśród nas i krzywdzą niewinnych ludzi.
 Czy bohaterowie najnowszej powieści pisarki zdołają uciec przed złem? Nie wiem. Zakończenie nastąpiło w takim momencie, że aż mnie zamurowało!!! Wszystko wyjaśni się w kolejnych częściach, czyli w  Czerwieni jarzębiny i Błękitnych snach. 

 Leśna Polana mimo całego zawartego w niej okrucieństwa pozostała jednak powieścią pełną ciepła, wsparcia i miłości.
 Braterstwo, którego nie łączą więzy krwi znaczy wiele więcej niż rodzina, z którą czasami wychodzi się tylko pięknie na zdjęciach.
 A przyjaźń? Autorka udowadnia, że jest ona siłą, która może uratować nawet życie.


 Często zaglądam na grupy, w których Książkoholicy wymieniają się swoimi literackimi wrażeniami i przemyśleniami. Zdaję sobie doskonale sprawę, że Katarzyna Michalak ma zarówno swoich miłośników (do których z pewnością należę ja) jak i przeciwników. Każdy ma przecież prawo do swojego zdania.
 Uważam jednak, że tym razem autorka naprawdę wykonała kawał dobrej roboty popartej, niestety, strasznymi faktami.
 Powiem nawet więcej. Uważam, że to najlepsza powieść w bogatym dorobku Pani Michalak. I jeżeli do tej pory nie byłam pewna, która z jej powieści jest moją ulubioną książką jej autorstwa, teraz nie mam najmniejszych wątpliwości.


 Z czystym sumieniem polecam, chociaż uprzedzam, że jej treść może wstrząsnąć.

/Ania. 

"Leśna Polana"
Katarzyna Michalak 
Wyd. Znak LiteraNova 

10 komentarzy:

 1. Czytałam tę książkę już jakiś czas temu i muszę przyznać, że również i na mnie wywarła ogromne emocje. Obecnie czekam na drugi tom tej historii :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też czekam :-)
   I muszę przyznać, że wcale tego nie żałuję. Potrzebuję chwili czasu, aby ochłonąć :-)

   Usuń
 2. Nie pierwszy raz czytam pozytywną opinię tej książki, ale jakoś jeszcze po nią nie sięgnęłam, sama nie wiem czemu. Pora to nadrobić! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koniecznie!!!
   Ja też długo zwlekalam, ale kiedy zobaczyłam nowiutki egzemplarz w mojej bibliotece, nie mogłam się powstrzymać.
   To był dobry wybór :-)

   Usuń
 3. Rewelacyjna książka.Z niecierpliwością czekam na kolejną część. Zreszta co się dziwić.Czytałam kilkanaście książek Michalak i wszystkie są świetne.Polecam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też uwielbiam książki tej autorki :-)

   Usuń
 4. Jak dotąd powieści pani Michalak niespecjalnie przypadły mi do gustu. Może będzie inaczej w przypadku "Leśnej polany" :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdaje sobie doskonale sprawę, że twórczość tej autorki różnie jest odbierana. Cóż, nie każdy musi lubić to, co inni :-)
   Ale ta powieść jest naprawdę warta polecenia. Tak jak pisałam w recenzji, uważam, że to najlepsza książka Pani Katarzyny :-)
   Zatem zachęcam do lektury :-)

   Usuń

"Serc naszych winy" Łukasz Załustowski

Recenzja patronacka   Jak mogliście zauważyć, poezja gości na moim blogu niezwykle rzadko. Czy to oznacza, że również rzadko po nią si...